بارش های ایران طی پاییز در محدوده نرمال بود، شرایط بارش ها در زمستان

به گزارش آموزشگاه ما، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین شرایط بارش ها در کشور طی پاییز سال جاری گفت: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته بارش ها در زمستان 99 گرایش به کمتر از نرمال دارند.

بارش های ایران طی پاییز در محدوده نرمال بود، شرایط بارش ها در زمستان

احد وظیفه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه از ابتدای مهر ماه تا 30 آذر بارش ها در کشور حدود 66 میلیمتر بوده است، اظهار کرد: این میزان نسبت به میانگین بلند مدت کشور 10 درصد بیشتر و نسبت به سال گذشته حدود 14 درصد کمتر بوده است.

وی ادامه داد: به هرحال می توان گفت که بارش ها در کشور طی پاییز در محدوده نرمال بود چراکه به طورکلی بارش ها اگر 10 درصد کمتر یا بیشتر از میانگین بلند مدت کشور باشد میزان بارش در آن بازه زمانی در محدوده نرمال گزارش می گردد.

بارش ها در چهار استان به شدت زیر نرمال است

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه سهم استان های مختلف از بارش ها در پاییز متفاوت بود و بعضی استان ها کمتر و بعضی دیگر بیشتر از میانگین بلند مدت بارش داشتند، توضیح داد: برای مثال 12 استان کشور طی پاییز با کم بارشی روبرو بودند که از این بین بارش ها در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، گلستان و خراسان شمالی به شدت زیر نرمال گزارش شده است.

به گفته وی بارش ها در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، زنجان، سمنان، کرمانشاه، گیلان و مازندران نیز طی پاییز 99 کمتر از نرمال بود.

وظیفه در ادامه درباره استان های پربارش کشور نیز گفت: بارش ها از ابتدای سال زراعی در استان کهگیلویه و بویر احمد 63 درصد، خوزستان 52 درصد، اصفهان 42 درصد و قم 79 درصد بیشتر شده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه نمود: بارش ها در استان تهران نیز طی سه ماهه پاییز 29 درصد بیشتر از نرمال بود همچنین دمای کشور در پاییز سال جاری در شرایط نرمال قرار داشت.

وظیفه ضمن اشاره به شرایط بارش ها در دی ماه اظهار کرد: در هفته ابتدایی دی ماه بارش ها به ویژه در نیمه غربی بیشتر از میانگین بلند مدت خواهد بود اما پیش بینی می گردد که طی هفته های دوم، سوم و چهارم دی ماه بارش ها در کشور به ویژه در جنوب شرق در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال باشد. بر این اساس می توان حدود 50 تا 60 درصد احتمال داد که بارش ها طی اولین ماه زمستان کمتر از نرمال باشد.

وی با بیان اینکه به طورکلی بر اساس داده های مدل های عددی در زمستان 99 بارش ها گرایش به کمتر از نرمال دارند، توضیح داد: به احتمال بسیار زیاد میزان بارش ها در شرق، جنوب شرق و جنوب غرب کشور کمتر از نرمال و خشکسالی در این مناطق حاکم خواهد بود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در خاتمه تاکید نمود: تمام پیش بینی های هواشناسی برای بلند مدت در کشورهای مختلف جهان احتمالی است و همیشه با عدم قطعیت هایی همراه است. از این رو ممکن است که درصدی تفاوت بین پیش بینی های صورت گرفته و واقعیت وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 236

به "بارش های ایران طی پاییز در محدوده نرمال بود، شرایط بارش ها در زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش های ایران طی پاییز در محدوده نرمال بود، شرایط بارش ها در زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید