آیا گیاهخواری در کنترل دیابت موثر است؟

به گزارش آموزشگاه ما، یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی در مورد تاثیر رژیم گیاهخواری بر کنترل دیابت توضیحاتی را ارائه کرد.

آیا گیاهخواری در کنترل دیابت موثر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، شهاب اولیایی رژیم شناس و متخصص تغذیه گفت: در ابتدا باید به این نکته توجه داشت که متخصصان با رژیم گیاهخواری محض موافق نیستند، در واقع گیاهخوارانی که تخم مرغ، عسل و شیر را در برنامه غذایی خود قرار می دهند؛ به طور متعادل تری غذا های خود را مصرف می نمایند، اما گیاهخواران محض، با کمبود بعضی ویتامین ها و مواد معدنی مانند آهن، روی و ویتامین B 12 رو به رو می شوند.

او در ادامه اضافه نمود: در گیاهان به طور طبیعی قند وجود دارد؛ بنابراین بیماران دیابتی نمی توانند به هر میزان از این رژیم غذایی استفاده نمایند. با توجه به این که در رژیم غذایی گیاهخواری مصرف غذا های پر کالری و محصولات حیوانی مملو از چربی های اشباع حذف می گردد، اگر به شیوه مناسبی این برنامه غذایی به کار گرفته گردد، می تواند تاثیرات خوبی داشته باشد.

این متخصص تغذیه بیان نمود: از عوامل تشدید نماینده دیابت می توان به چاقی اشاره نمود و در رژیم غذایی گیاهخواری به طور معمول وزن کنترل می گردد. در واقع در گیاهخواران کنترل وزن را مشاهده می کنیم؛ بنابراین این نوع رژیم غذایی در کنترل دیابت هم می تواند موثر باشد.

او در ادامه اضافه نمود: افزایش چربی شکمی، توانایی بدن را برای استفاده از انسولین کاهش می دهد و در نهایت باعث تجمع قند در جریان خون می گردد که شرایط دیابت را ایجاد یا تشدید می نماید؛ بنابراین این افراد اگر بتوانند رژیم گیاهخواری را به صورت متعادل داشته باشند، می توانند دیابت خود را تا حدی کنترل نمایند.

اولیایی در انتها توضیح داد: باید به این نکته توجه داشت که برای کنترل دیابت لازم نیست حتما از رژیم گیاهخواری بهره ببرید؛ در واقع رعایت اصول تغذیه یعنی تعادل، تنوع و تناسب در برنامه غذایی باعث می گردد شانس ابتلا به انواع بیماری ها تا حد ممکن کاهش پیدا کند. در افراد مبتلا به دیابت، رژیم غذایی و ورزش منظم به عنوان دو بال مهم جهت کنترل دیابت و بهبود سلامت بدن محسوب می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 536

به "آیا گیاهخواری در کنترل دیابت موثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گیاهخواری در کنترل دیابت موثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید