از افتتاح 190 پروژه کشاورزی خراسان جنوبی در دهه فجر تا پیگیری ها برای رفع کمبود تخم مرغ

به گزارش آموزشگاه ما، خبرنگاران/خراسان جنوبی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از بهره برداری 190 پروژه کشاورزی در حوزه های مختلف منابع طبیعی، عشایری، دامپزشکی و سایر حوزه ها در دهه فجر خبر داد.

از افتتاح 190 پروژه کشاورزی خراسان جنوبی در دهه فجر تا پیگیری ها برای رفع کمبود تخم مرغ

غلامرضا قوسی، امروز شنبه 11 بهمن با بیان اینکه برای بهره برداری از کل پروژه ها مبلغی بالغ بر 200 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است، اظهار کرد: با افتتاح و بهره برداری از این پروژه ها برای 1229 نفر به صورت مستقیم و نیز 3234 نفر غیر مستقیم شغل ایجاد می شود و همچنین 61836 خانوار بهره مند خواهند شد.

به گزارش خبرنگاران، وی اضافه کرد: از این مبلغ بیش از 35 میلیارد تومان از محل مشارکت های مردمی و بالغ بر 174 میلیارد تومان اعتبارات دولتی و تسهیلات بانکی تامین و پرداخت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیشترین طرح های مورد افتتاح در ایام دهه فجر در شهرستان های سربیشه، خوسف، نهبندان و بشرویه است، شرح داد: در ایام دهه فجر همزمان با سراسر کشور از تولیدکنندگان نمونه کشوری و استان تجلیل خواهد شد.

قوسی با بیان اینکه صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان سرمایه محور است، اضافه کرد: تا دی ماه امسال نزدیک 219 پروانه بهره برداری در قسمت صنایع تبدیلی صادر کرده ایم.

وی با بیان اینکه در بخش صنایع تبدیلی استقبال خوبی می کنیم و هیچ گونه محدودیتی برای سرمایه گذاری نداریم، شرح داد: کمبود نهاده ها از ابتدای سال 99 باتوجه به عدم تخصیص ارز صورت گرفت.

قوسی با بیان اینکه بیش از 63 درصد نهاده های دامی وارداتی است و این امر به تخصیص ارز نیاز دارد، اظهار کرد: ارزی که به نهادها اختصاص داده می شود ارز دولتی است.

وی با بیان اینکه در چند ماه اخیر نوساناتی در تأمین ارز به وجود آمد که تاثیرش را در تامین نهاده ها گذاشت، اضافه کرد: خرید نهاده ها و تامین توسط وزارت صنت انجام می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه وزارت باتوجه به مباحثی که به وجود آمده بود سامانه بازارگاه را تعریف کرد، شرح داد: در این راستا خوشبختانه قرار شد تمام اطلاعات واحدهای تولیدی که نهاده را در اختیار می گیرند، در این سامانه ثبت شود.

قوسی ادامه داد: مسئله ای که داریم در توزیع نهاده های سنتی و سایر ماکیان است که هنوز اطلاعات آنان وارد سامانه نشده که نهاده ها در این قسمت به صورت خام و قسمتی تبدیل به خوراک می شود و سپس توزیع می شود.

وی اضافه کرد: امسال اتفاقاتی افتاد که تقاضا برای نهاده دامی زیاد شد؛ یکی از این دلایل عدم بارندگی و ادامه خشکسالی ها بود که تقاضا را زیاد کرد.

وی از اختلاف قیمت نهاده دامی با علوفه به عنوان یکی از اتفاقات دیگر یاد کرد و گفت: قاعدتا باید جوابگوی تولیدکنندگان باشیم که در این راستا با پیگیری استاندار پیشین و جدید در دو مرحله سهمیه ویژه گرفتیم و تا امروز 8 هزار تن سهمیه از سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان علاوه بر سهمیه ماهانه اختصاص یافته است.

قوسی با بیان اینکه سویا و ذرت باید وارد استان می شد و این امر به میزان تولید خوراک آماده برای دامداران کمک شایانی کرد، ادامه داد: سال گذشته ماهانه 3500 تن کنسانتره توزیع می شد اما امسال این رقم به 8500 تن رسیده است.

وی یادآور شد: با تمام این تلاش ها، تقاضا زیاد است و باز هم رعایت جلب نشده اما در قیاس با سایر استان ها شرایط بهتری در خصوص نهاده ها داریم.

قوسی با بیان اینکه الگوی کشت برای تولیدات کشاورزی کم آب بَر و مقاوم به شوری توصیه می شود، اضافه کرد: در خصوص ارائه الگوی کشت برای استفاده از پساب فاضلاب بیرجند نیز برای محصولاتی که به صورت مستقیم با مواد غذایی مردم سروکار ندارد بهره گیری خواهد شد که این اقدام انجام و الگوی کشت به آب منطقه ای استان داده شده است.

وی شرح داد: با توجه به شیوع بیماری کرونا، کشاورزان در بحث فروش زرشک و زعفران با مشکلاتی روبرو بودند، اما دولت برای کمک به کشاورزان خدماتی از جمله خرید حمایتی محصولات و فروش محصولات کشاورزی استان از طریق بورس اقدام کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به خرید 4 هزار و 200 تن زعفران با قیمت خوب از کشاورزان استان، اضافه کرد: 30 درصد هزینه خرید زعفران به کشاورزان پرداخت شده و 70 درصد باقی مانده طی سه ماه آینده پرداخت می شود.

قوسی بیان نمود: به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان درصدی از مرغ و تخم مرغ های استان معدوم شد و از طرفی برخی از مرغداری های استان در بحث تامین تخم مرغ همکاری های لازم را نداشتند که در این خصوص 7 مرغدار به تعزیرات حکومتی استان معرفی شدند و این عوامل دست به دست هم داد تا تخم مرغ در بازار با کمبود روبرو شود.

وی شرح داد: به طور روزانه 41 تن تخم مرغ در استان تولید می شود در حالی که مصرف استان 18 تن است و کمبودی در خصوص تامین تخم مرغ در استان نداریم، اما به دلیل پراکندگی واحدهای مرغداری استان توزیع تخم مرغ در استان با مشکلاتی روبرو شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 338

به "از افتتاح 190 پروژه کشاورزی خراسان جنوبی در دهه فجر تا پیگیری ها برای رفع کمبود تخم مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از افتتاح 190 پروژه کشاورزی خراسان جنوبی در دهه فجر تا پیگیری ها برای رفع کمبود تخم مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید