خواص شگفت انگیز شاتره؛ عرق معجزه آسای صفرا بر

به گزارش آموزشگاه ما، شاتره از سری گیاهانی است دارای فواید خاص، برای کسانی که دارای طبع گرم دارند، مصرف شاتره در هوای گرم عالی و لذت بخش است.

خواص شگفت انگیز شاتره؛ عرق معجزه آسای صفرا بر

شاتره نام علفی است، دارای ساقه های نازک، از نظر مزه تلخ و در دامنه های زاگرس رویش دارد. یکی از گیاهان خودرو و دارای خاصیت درمانی بالایی است. در درمان ناراحتی های پوستی به کار می رود. در طب سنتی توجه ویژه ای به این گیاه شده و در دستورات درمانی قرار گرفته است. تقویت نماینده معده، امعا ء و احشاء است.

شاتره دارای خواص زیاد و در درمان ها حائز اهمیت است. مصرف آن خون را تصفیه و خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. آرام بخش و در درمان فشار خون مفید شناخته شده است. ملین و ادرار آور است.

دیابتی ها می توانند از این گیاه برای برطرف کردن قند بالای خود استفاده نمایند. برطرف نماینده سرطان و بیماری صعب العلاج است.

بیماری های جذام و اگزما را درمان و در درمان ناراحتی های پوستی بسیار کار ساز و مفید است. کسانی که از سوداوی بودن خون خود نگرانند مصرف شاتره مفید است. در خارش بدن مفید و برطرف نماینده آن است.

شاتره پایین آورنده تب است. یبوست و بیماری های انگلی را برطرف خواهد نمود. حالت تهوع و استفراغ را برطرف و سم زدای قوی است.

در درمان کلیه درد مفید است. شاتره از تعریق زیاد جلوگیری می نماید.

در مصرف زیاده روی شاتره پرهیز نکنید. مصرف بیش از حد آن تشنج و حتی مرگ را پیش رو خواهد داشت.

عرق شاتره اصل و خالص از اسانس کمی برخوردار است، تا حتی الامکان گرما گرم از آن بهره ببرید زیرا زمانی که رو به سرد شدن می رود حالت رسوب به خود می گیرد و تأثیر و خاصیت آن کمتر می گردد.

دمنوش شاتره:

3 الی 4 گرم گیاه خشک شده شاتره را با آب جوش دم کنید. بگذارید حدود یک ربع دم بکشد و بعد از دم کشیدن آن را صاف کنید و فوری میل کنید. روزی دو لیوان مجاز برای استفاده هستید.

دم نوش شاتره، کبد را پاک، زردی را درمان و برای سموم بدن مفید است. التهابات را برطرف، آرام بخش و تسکین دهنده خوبی است.

دم نموده شاتره اشتها را زیاد و در درمان زردی مفید است.

اگر دچار کبد چرب هستید از سرخ کردنی و غذاهای چرب پرهیز کنید. ترکیب شاتره و کاسنی برای گرمی کبد مفید است.

زیاده روی در مصرف شاتره، باعث اختلال در تنفس و سست شدن عضلات می گردد.

تجربه نشان داده که عرق شاتره بهتر از گیاه آن در درمان بیماری ها پاسخگو بوده است.

مضرات مصرف شاتره:

شاتره، اگر بیش از حد استفاده گردد، می تواند سم فراوری کند و باعث شکم روش و حالت تنگی نفس بگردد. چنانچه مایل بودید جهت درمان مصرف کنید حتما با یک پزشک طب سنتی در میان بگذارید.

افراد باردار باید رعایت مصرف عرق شاتره را به حد امکان پایین بیاورند. با اینکه این عرق دارای خواص درمانی است، اما از جمله گیاهان سمی است و باید در مصرف آن رعایت گردد. به عنوان مثال برای مصرف حداقل 15 الی 20 گرم کفایت می نماید.

طبع عرق شاتره

عرق شاتره نه گرم است و نه سرد و دارای طبیعت معتدل است.

اصولاً عرق شاتره و کاسنی را در کنار هم مصرف می نمایند. هر دوی این گیاه را با هم ترکیب کنید و قبل از مصرف هر وعده غذایی یک استکان میل کنید.

تأثیر عرق شاتره برای جوش صورت

مصرف این عرق از بین برنده جوش صورت و باعث پاکسازی و شفافیت پوستتان می گردد. آکنه و لک صورت را از بین می برد و می توانید بعد از اینکه مدتی از این عرق استفاده کردید، نتیجه آن را ببینید.

روش مصرف عرقیجات شاتره

قبل از مصرف هر غذا می توانید یک استکان بهره ببرید. عرق کاسنی و شاتره را به نسبت یک دوم از هر کدام ریخته و به جای آب بنوشید. این مخلوط خاصیت بهتری در درمان خواهد داشت.

استفاده از این عرق برای کسانی که از چربی خون نگرانند تاکید می گردد.

می توانید این گیاه خودرو را خشک کنید و در دوغ و ماست بهره ببرید. بعلاوه برگ آن را به لثه ها مالیده و همین کار باعث استحکام لثه ها خواهد شد.

افرادی که دچار پروستات هستند مصرف آن مفید زیرا مدر و برطرف نماینده التهابات است.

تهیه شربت شاتره

شما می توانید آب شاتره را بصورت شربت در بیاورید و کسانی که از بزرگ شدن طحال خود نگرانند استفاده نمایند. به این صورت که بجای شکر از شربت سکنجبین با شاتره استفاده نمایند. این کار خون شما را تصفیه و رقیق نماینده خوبی است.

منبع: اُکالا
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 759

به "خواص شگفت انگیز شاتره؛ عرق معجزه آسای صفرا بر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شگفت انگیز شاتره؛ عرق معجزه آسای صفرا بر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید