رتبه نخست آذربایجان شرقی از نظر پیشرفت برنامه توسعه گلخانه ها درکشور

به گزارش آموزشگاه ما، خبرنگاران/آذربایجان شرقی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به رتبه نخست استان از نظر درصد پیشرفت برنامه توسعه گلخانه ها درکشور طی 9 ماهه سالجاری، گفت: سیاست سازمان جهادکشاورزی استان، افزایش 1000 هکتاری سطح گلخانه های آذربایجان شرقی طی سه سال آینده می باشد

رتبه نخست آذربایجان شرقی از نظر پیشرفت برنامه توسعه گلخانه ها درکشور

اکبر فتحی در گفت وگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: برای این که بتوانیم از منابع آبی و خاکی به صورت بهینه در راستای تامین غذایی جمعیت رو به رشد کشور بهره برداری نمائیم چاره ای جزء افزایش عملکرد محصولات کشاورزی در واحد سطح و حجم نداریم برای تحقق این امر باید تدابیری اندیشیده شود تا محصول فراوریه شده در یک مترمربع از زمین های کشاورزی و حجم آب مصرفی چندین برابر افزایش یابد.

وی ادامه داد: در ادبیات کشاورزی دنیا پارامتر دیگری نیز بکار برده می شود و آن عبارت از این موضوع می باشد که از یک مترمربع آب مصرفی کشاورزی چقدر باید محصول فراوری شود تا هدررفت آب مصرفی کشاورزی به حداقل ممکن کاهش یابد.

وی گفت: در حال حاضر کارشناسان کشاورزی بر این مهم متمرکز شده اند تا بتوانند این پارامتر را محقق سازند، خوشبختانه از اول دولت یازدهم، دولت محترم تدبیر و امید و متولیان بخش کشاورزی تمام کوشش خود را بر این موضوع معطوف نموده اند که از یک مترمربع آب چقدر محصول کشاورزی فراوری شود تا هم منابع آبی به طور بهینه مورد استفاده قرار گیرد و هم امنیت غذایی کشور تامین شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: یکی از روش های مورد تاکید و تایید کارشناسان کشاورزی در اقصی نقاط دنیا استفاده مطلوب از ظرفیت گلخانه ها در راستای افزایش عملکرد در واحد سطح و حجم آب است.

وی اضافه نمود: گلخانه ها به سه دلیل مهم از جمله افزایش عملکرد در واحد سطح و حجم، بهینه نمودن مصرف آب کشاورزی، مالی کردن فراوری و کاهش قیمت تمام شده محصول مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی است لذا در این راستا سهمیه استانی براساس برش استانی هر استان تعریف و ابلاغ شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که استان آذربایجان شرقی از مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و مناطق سردسیری برخوردار است، توضیح داد: استان آذربایجان شرقی با توجه به موارد ذکر شده یکی از اولویت های وزارت جهادکشاورزی برای توسعه گلخانه ها در سطح کشور می باشد.

وی با بیان این که از سال های گذشته یک سری از ظرفیت ها در باب ایجاد و توسعه گلخانه ها تحت عنوان شرکت شهرکهای کشاورزی در اراضی ملی در اختیار شهرکهای کشاورزی قرار داده شده اند، توضیح داد: در شهرستان های ملکان، عجبشیر، جلفا، اهر، هوراند، کلیبر و سراب، ایجاد زیرساخت های شرکت شهرک های کشاورزی تقریباً به خاتمه رسیده است و به موازات این امر احداث زیرساخت های کشاورزی در شهرستان های مرند، جلفا و خداآفرین در محل های جدید به صورت متمرکز آغاز و فرآیند اجرایی آن ادامه دارد.

فتحی گفت: پس از ایجاد زیرساخت ها در شهرک های کشاورزی جهت بهره برداری لازم در راستای توسعه گلخانه ها امری که مورد نظر وزارت متبوع می باشد، فرآیند واگذاری گلخانه ها به سرمایه گذاران حائز شرایط و مناسب در بعضی از موارد فرایند طبیعی خود را طی نموده و در مرحله کشت می باشند و قسمت دیگری با پیشرفت 40 الی 50 درصدی تا خاتمه سال جاری به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

وی اضافه نمود: تامین تسهیلاتی لازم برای ایجاد شهرکهای کشاورزی از محل بند (الف)تبصره 18 تعریف شده است که سرمایه گذاران علاوه بر آورده شخصی می توانند با معرفی سازمان جهادکشاورزی استان به بانک های عامل از جمله بانک کشاورزی از این تسهیلات بهره مند شوند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بیان کرد: بزرگترین و مدرن ترین مجتمع گلخانه ای خاورمیانه به طور 100 درصدی توسط سرمایه گذار محترم در شهرستان جلفا کارسازی شده و در مرحله بهره برداری قرار گرفته است فراوریات این مجتمع بالای 90 درصد صادراتی بوده و به کشورهای مختلف منطقه مخصوصاً کشور روسیه صادر می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان؛ فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم توسعه گلخانه ها در سطح استان، گفت: علاوه بر این شهرک ها که به شکل واگذاری اراضی ملی به شرکت شهرک های کشاورزی اجرا شده است، گلخانه هایی نیز به شکل انفرادی در اراضی شخصی در بعضی از شهرستان های استان از جمله شهرستان تبریز، هشترود، کلیبر، مرند، جلفا و هریس به توفیقات خوبی دست یافته است که بیشترین آن با 25 هکتار مربوط به شهرستان هریس می باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان این که سطح کل گلخانه های استان آذربایجان شرقی در اوایل دولت یازدهم حدوداً 56 هکتار بود، اضافه نمود: در حال حاضر 300 هکتار مجتمع گلخانه ای در سطح استان در حال بهره برداری می باشد و نزدیک به 200 هکتار در مرحله ساخت قرار دارند که تا خاتمه سالجاری به مرحله بهره برداری خواهند رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 289

به "رتبه نخست آذربایجان شرقی از نظر پیشرفت برنامه توسعه گلخانه ها درکشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه نخست آذربایجان شرقی از نظر پیشرفت برنامه توسعه گلخانه ها درکشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید