سهم 40 درصدی فارغ التحصیلان از کل بیکاران در 1401، بیکاری تحصیلکرده ها 0.3 درصد کم شد

به گزارش آموزشگاه ما، تسنیم نوشت: در سال 1401 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل از کل بیکاران 40 درصد بوده است. آنالیز تغییرات این شاخص نشان می دهد که این رقم نسبت به سال قبل از آن 0.3 درصد کاهش داشته است.

سهم 40 درصدی فارغ التحصیلان از کل بیکاران در 1401، بیکاری تحصیلکرده ها 0.3 درصد کم شد

طبق فرهنگی که در جامعه ما مرسوم است معمولا خانواده ها و بعلاوه سیستم آموزشی کشور فرد را در یک راه خط کشی شده و محدود مجبور می نماید تا مقاطع بعد از دیپلم را نیز مانند مدرسه بگذراند. حالا فرد دیگر یک نوجوان نیست و حداقل چهار سال از عمر خود را برای گرفتن مدرک تحصیلی و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه با مدرک کارشناسی صرف نموده است.

حالا یک کارشناس در رشته خودش است و احتمالا بدون شغل یا درآمدی جایگاه اجتماعی خود را بسیار بالاتر می بیند. زیرا لیسانس یا فوق لیسانس داشتن در جامعه ما یک مزیت محسوب می گردد و صرفا مورد خطاب قرار دادن فرد با القاب دکتر یا مهندس توقعات شغلی فارغ التحصیل را بالا می برد.

برترین راه حل حل این مشکل و جلوگیری از بیکاری این قشر، برقراری ارتباط پویا بین دانشگاه و بازار کار است. یعنی دانشگاه ها اندازه پذیرش خود را در رشته های مختلف مبتنی بر احتیاج بازار کار در آن رشته در نظر بگیرند. به این صورت اختلاف موجود بین تعداد فارغ التحصیلان یک رشته با احتیاج بازار کار در جامعه به پایین ترین حد ممکن خواهد رسید.

مطابق آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار برای سال 1401، آنالیز نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیش تر نشان می دهد که 9 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. آنالیز روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (1400)، 0.2 واحد درصد کاهش یافته است.

آنالیز نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی نشان می دهد 12.9 درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است. آنالیز روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش 0.7 درصدی در سال 1401 نسبت به سال قبل است.

درسال 1401 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 40 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری به نقاط روستایی بالاتر است. آنالیز تغییرات این شاخص نشان می ددهد که نسبت به سال قبل 0.3 درصد کاهش داشته است.

در سال 1401 سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیلان آموزش عالی از کل شاغلان 26.7 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. آنالیز تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به سال قبل 0.9 درصد افزایش داشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 1089

به "سهم 40 درصدی فارغ التحصیلان از کل بیکاران در 1401، بیکاری تحصیلکرده ها 0.3 درصد کم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 40 درصدی فارغ التحصیلان از کل بیکاران در 1401، بیکاری تحصیلکرده ها 0.3 درصد کم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید