قلب ناسالم مغز را تهدید می نماید

به گزارش آموزشگاه ما، تهران (پانا) - آنچه برای قلب خوب است برای مغز نیز مفید است و نتایج یک مطالعه تازه نشان می دهد که این ارتباط ممکن است به ویژه برای زنان بسیار مهم باشد.

قلب ناسالم مغز را تهدید می نماید

به گزارش مهر، این مطالعه که بر روی بیش از 1800 فرد بزرگسال در دهه سنی 50 و 60 زندگی انجام شد، نشان داد که افراد مبتلا به بیماری قلبی یا فاکتورهای پرخطر این بیماری، به طور کلی با کاهش بیشتر در مهارت های حافظه و تفکر در طول زمان روبرو هستند.

میشل میلکه، سرپرست تیم تحقیق از کلینیک مایو مینه سوتا، می گوید: برای زنان و مردان بسیار مهم است که عوامل خطر قلبی عروقی خود را تحت درمان قرار داده و به خوبی کنترل نمایند.

وی اضافه کرد: این یافته ها نشان می دهد که حتی می تواند به ویژه برای عملکرد شناختی زنان بسیار مهم باشد.

مانند قلب، مغز نیز برای تأمین اکسیژن و مواد مغذی سلول های خود به رگ های خونی سالم متکی است. تحقیقات در طول سال ها نشان داده است که بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی و سکته مغزی با کاهش سریع تر توانایی های شناختی با افزایش سن افراد مرتبط است و احتمالاً خطر ابتلاء به زوال عقل را افزایش می دهد.

این فاکتورهای پرخطر عبارتند از فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، سیگار کشیدن و چاقی.

از سوی دیگر، تحقیقات نشان می دهد که بعضی از تمرین های سالم برای قلب، مانند ورزش بدنی و رژیم غذایی غنی از ماهی، سبزیجات و چربی های خوب ممکن است به محافظت از پیری مغز یاری کند. یک کارآزمایی بالینی در سال 2019 نشان داد که کاهش شدید فشار خون بالا در افراد مسن خطر ابتلاء به اختلالات شناختی خفیف را کاهش می دهد.

به گفته میل که، تعیین نیست که چرا سلامت قلبی عروقی ضعیف تر ممکن است برای عملکرد شناختی زنان سخت تر باشد. اما طبیعی است که حدس بزنیم یائسگی و تغییرات هورمونی می توانند در این زمینه نقش داشته باشند. اما بسیاری از احتمالات دیگر نیز وجود دارد.

وی در ادامه می افزاید: یک احتمال دیگر این است که بیماری قلبی در زنان و مردان می تواند متفاوت باشد. زنان بیشتر از مردان دارای اختلال عملکرد رگ های خونی کوچک تر بدن هستند که ممکن است به بروز زوال شناختی یاری کند.

شرکت نمایندگان این مطالعه در ابتدا تست های استاندارد حافظه و سایر توانایی های شناختی را انجام دادند و سپس هر 15 ماه یکبار این تست ها تکرار شد.

تیم تحقیق دریافت در حالی که عوامل خطر قلبی عروقی در مردان شایع تر است، اما تأثیر بیشتری بر عملکرد شناختی زنان در طول زمان دارند. به عنوان مثال، در میان افراد مبتلا به بیماری قلبی، زنان دو برابر مردان در نمرات کل کاهش داشتند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 874

به "قلب ناسالم مغز را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلب ناسالم مغز را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید