مقاله: آکروپولیس در آتن یونان (Acropolis)

به گزارش آموزشگاه ما، آتن پایتخت کشور یونان، دارای تاریخی متنوع و غنی است و برای سال ها، مردم مشتاق زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. مناظر زیبای آتن شامل باقی مانده سازه های باستانی، احساسی از ترس و وحشت به همراه دارند. گفته می شود که زیبایی در چشم بیننده است، اما این مورد برای آتن صدق نمی کند، چرا که همه چیز در آتن، کنار هم زیبا و مقدس به نظر می رسد. باشکوه ترین سازه تاریخی در آتن، آکروپولیس است. آکروپولیس های زیادی در یونان وجود دارند، اما آکروپولیس آتن دارای روح کلاسیک یونانی و گواه ماهیت امپراطوری قدرتمندش است.

مقاله: آکروپولیس در آتن یونان (Acropolis)

معبدی مقدس با نام آتنا پولیاس در سده ششم قبل از میلاد مسیح بنا شده است. این ساختمان از جنس سنگ آهک دوریسی، از آثار مقدس فراوانی به جا مانده و به نام معبد ریش آبی شهرت داشته است که دلیل این نامگذاری، وجود ستون های سه گانه انسان و مار است که ریش های آن رنگ آبی سیر داشته اند. 6 قرن پیش از میلاد مسیح معبد دیگری به نام آرکایوس نائوس معبدی بنا گردید.

آکروپولیس ساخته دست بشر بوده که مربوط به بخش میانی دوران نو سنگی در بالای این تپه است، مدارکی نیز به دست آمده که از وجود ساکنینی در اتاق کوچک زیر شیروانی وجود دارد، که مربوط به آغاز دوران نوسنگی، هزاره ششم پیش از میلاد می باشد. این مجموعه با دیواره ای به قطر 4 تا 6 متر محصور شده و در بخش شمالی دو راه پله تنگ با شیب زیاد وجود دارد که در بین صخره ایجاد شده بود.

واژه Acropolis برگرفته از لغت یونانی akron به معنی لبه و polis به معنی شهر است. بنابراین، به عبارت دقیق تر، آکروپولیس معنی شهر روی لبه می دهد. آکروپولیس آتن، روی تپه ای از جنس سنگ آهک (با بیرون تراشیده شده) بنا شده که مشرف به شهر آتن است. به دلیل موقعیت این مجموعه روی لبه تپه، از آن به عنوان بلند شهر هم یاد می شده است. جای تعجب نیست که آکروپولیس آتن در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، به علاوه، در سال 2007 هم به عنوان بنایی برجسته، در لیست یادواره های میراث فرهنگی اروپا به ثبت رسیده است.

منبع مقاله: آکروپولیس در آتن یونان (Acropolis)

انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: maeaedu.ir شناسه مطلب: 692

به "مقاله: آکروپولیس در آتن یونان (Acropolis)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: آکروپولیس در آتن یونان (Acropolis)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید